Psittacula krameri

alexander malyVýskyt:

severní a střední Afrika, Indie, Barma, jih Číny.

Rozlišení pohlaví:

Samec se od samice odlišuje černým proužkem na krku, který připomíná límec. Tento proužek se u samce ukáže až mezi druhým a třetím rokem. Velikost samce i samice 40-41cm včetně ocasu.

 

 

 

Způsob chovu:

Alexandry chovám v párech. Na zimu jsem měla papoušky doma, ale letošní zimu jsem je nechala ve venkovních voliérách s vnitřním záletem.

Krmení:

Nejraději mají slunečnici(žíhanou a bílou), kardi, proso, ostropestřec, semenec. Dále krmím loupaný oves, lesknici, burské oříšky, mrkev, jablka, banány, papriky, pomeranče, jahody. Zkoušela jsem i granátové jablko, ale moc jim nechutnalo. V době hnízdění a odchovu připravuji vaječnou míchanici: vaječná míchanice od firmy Deli nature, mrkev a jablko promíchám s vitamíny, občas přidám niger . Když je jablíčko hodně šťavnaté přidám piškoty. Od jara do podzimu přilepšuji pampeliškou, ptačincem.

Pravidelně dáváme čerstvé větve k okusu. Hlavně vrbu, jabloň, broskvoň, meruňku a černý bez.

Hnízdění:

Hnízdní budky mají rozměr 70x35x30. Do venkovních voliér dáme kmenovky.

Do budky nasypu až po vletový otvor hobliny promíchané s rašelinou. Samice v únoru začne hrabat a vynášet výstelku. Ještě jednou budku doplním a pak už ji nechám. Snůška čítá 3-6 vajec. Samice sedí na vejcích 22-24dnů.

Kroužkujeme 7-10den. Kroužek o velikosti 7mm.

Mláďata vylétají z budky postupně za 7-8 týdnů. Rodiče je ještě potom 3 týdny dokrmují.

Vybavení voliér:

Bidla jsou z větví ovocných stromů a černého bezu. Jsou různých velikostí. Kromě misky na krmení a napáječky je ve voliéře ještě miska s gritem a sépiová kost. Naši alexandři se nechtějí koupat, takže nemají koupelnu. Místo toho je rosíme rozprašovačem na rostliny.