Amadina gouldové

anglický název: Gouldian finch, vědecký: Chloebia gouldiae

amadina

Výskyt:

Sever Austrálie kromě Yorského poloostrova. Jsou to teplomilní ptáci.

Rozlišení pohlaví:

Sameček je mnohem pestřeji vybarvený. Jeho zbarvení je syté a výrazné. Samička je matná. Dalším znakem je krásný zpěv samečka a poskakování na bidýlku před samičkou. Velikost obou je okolo 14cm.

 

 

Způsob chovu:

Od září do dubna chovám páry spolu. Po ukončení hnízdní sezóny (duben) rozdělím samce od samic do proletovaček a nechám odpočívat.

Chovatelské zařízení:

Používám bednové klece o rozměrech 100x40x40cm. Proletovačky mají rozměry 130x50x40cm. Klasické klece jsou pro guldy nevhodné. Jsou velmi lekavé. V bednových klecích mají větší pocit bezpečí.

Všechny klece jsou na dně vybaveny šuplíky, pro snadné čištění. Na dno používám jako podestýlku foukanou kukuřici, která se dá koupit v každém obchodě se zvířaty.

Jako bidla používám větvě stromů, hlavně černý bez.

Guldy se moc rádi koupou. Proto nesmíme zapomenout na koupelny.

voliera

Potrava:

Používám směs několika druhů prosa, lesknici, niger a hotové směsi např. od firmy Prestige. Hlavně v období hnízdění a odchovu podávám vaječnou míchanici a směs s podílem hmyzu od firmy Orlux.

Zrní podávám také naklíčené. Ráno zaleji vodou, večer propláchnu vlažnou vodou, opět zaleji. Druhý den ráno po propláchnutí přendám do klíčícího sila a večer krmím.

V každé kleci je miska s gritem a sépiová kost.

Hnízdění:

Guldy nechávám hnízdit od září do dubna (v tu dobu je v Austrálii léto).Budky použijeme polotevřené, nebo s vletovým průměrem 6-7cm. Používám velikost budky 15x15x10cm. Přední strana s vletem je trochu sešikmená a tím vznikne plošinka před vletem.

Hnízdo vystýlám senem a kokosovým vláknem. Stříhám je na maximální délku 5cm. Samička si potom hnízdo jenom upraví.

Každé ráno snese jedno vejce. Snůška je 4-8vajec. Na vajíčkách sedí střídavě oba rodiče. Guldíci se líhnou po 14-16dnech. Krmí oba rodiče. Mladí poprvé vylétnou za 22-24dní. Na noc se vrací do budky. Rodiče je po vylétnutí krmí ještě 17-21dní.

Mezi 7-9 dnem kroužkuji kroužkem velikosti 2,8.

Přepeření mláďat trvá 6-7 měsíců.

Hygiena chovu:

Jednou týdně dávám do myčky koupelny, krmítka a napáječky. V případě znečištění trusem umyji horkou vodou ihned. Jednou za měsíc vyčistím podestýlku a klece vymeji horkou vodou s přídavkem sava. Potom vystříkám Arpalitem 1%.

Parazit:

Guldy jsou náchylné k napadení roztočem Sternostoma tracheacolum. Roztoč napadne dýchací ústrojí. Pták ztěžka dýchá a kýchá. Nemocného jedince musíme izolovat. K léčbě použijeme IVOMEC ředěný propylen glykolenem. Aplikujeme na kůži v zátylku, nebo podpaží. Dalším přípravkem je STRONGHOLT. Aplikujeme 1kapku na kůži a po 3týdnech opakujeme.