Andulka vlnkovaná – Papoušek vlnkovaný – (Melopsittacus undulatus)

andulka

Výskyt:

Austrálie

Rozlišení pohlaví:

Samičky mají béžové až šedé ozobí, samci mají modré.

Délka života:

7 let.

Chovatelské zařízení:

Andulky chovám ve venkovních voliérách. Mám ráda společné voliéry a proto andulky musím pečlivě vybírat. Mají různé povahy a stává se, že některé lezou do budek jiným druhům a likvidují vejce, nebo mladé. Takové si nenechávám. Jinak chovám odděleně andulky chocholaté, duhové a obyčejné. Přestože vytváří pevné páry, může se stát, že když samička sedí na vejcích, sameček se nudí a otravuje jinou samičku, která právě nehnízdí.

Krmení:

Proso, loupaný oves, lesknice, trochu konopného semene a slunečnice. V létě dávám semena trav a kukuřici v mléčné zralosti. Jako zelené krmení dávám pampelišku, ptačinec, jetel, kokošku pastuší tobolku.

V každé voliéře mám misku ve které je namíchán říční písek, písek na trávení s anýzem a minerály, dřevěné uhlí.

Hnízdění:

Andulky pohlavně dospívají kolem 5 měsíce. Pářit se mohou od 6.-8. měsíce. Hnízdit je necháme nejdříve ve stáří 10.-12. měsíců.

andulka
dva dny staré a právě vylíhlé mládě

Hnízdní budky většinou používám ležaté o rozměrech 25x15x15 s hnízdním důlkem o průměru 4,5-5cm. Jako podestýlku dávám hobliny. Některé samice je ale vynosí a nenechají si tam skoro nic.

Samička snáší každý druhý den celkem 4 – 6 vajec. Zasedá na první snesené vejce, takže pokud neodebíráme snesená vejce, mladí se líhnou postupně.

 

 

 

 

 

andulka
stáří 15.-21.dnů:

Hnízdo samička opouští pouze na vyprázdnění. Krmí ji samec.

Oplozenost vajec je možné zkontrolovat 6.den. Inkubační doba: 18dní. Kroužkuji mezi 7.-8. dnem kroužkem o průměru 4 a 4,2mm.

Oči se mláďatům otevírají mezi 8. – 10.dnem. Budku opouští 35. den. Rodiče je ještě 10dní krmí.

stáří 15.-21.dnů: