(Carpodacus mexicanus)

hyl1

Výskyt:

Původně to bylo Mexiko, ale se vyskytují ve všech klimatických pásmech od mírných šířek až po polopouště.

Rozlišení pohlaví:

Sameček má čelo, pásek přes oko, přední část krku a kostřec oranžový až karmínově červený. Bříško a spodní křídelní krovky jsou špinavě bílé s hnědými podélnými pásky. Zbytek těla je hnědý, křídla a ocas černohnědé. Zobák tmavě hnědý a nohy hnědé.
Samička je zbarvená stejně, jen červená je nahrazena hnědou barvou.

Způsob chovu:

Někteří chovatelé mají hýly celoročně venku, pouze je chrání před studeným větrem.
Já mám hýly přes léto ve venkovní voliéře a na zimu jsou v zimovišti, kde je teplota kolem 16°C. Nyní mají společnou voliérku s mladým párem latamů vlaštovčích a mám tam samce amaranta malého a samce vrabce hnědohřbetého. Voliéra venkovní má délku 3m, výšku 1,80m a šířku 1m. V zimovišti je délka 2m, výška 1,80m a šíře 0,65m.
Původně jsem měla hýly s párem neofém tyrkysových a vše bylo v pořádku. Uvidím jak to bude vypadat ve společnosti latamů. Oba druhy jsou mírumilovní a klidní ptáci, tak snad nebude problém.

hyl2

Voliérka by měla být zarostlá, ale to by dlouho nevydrželo, když tam jsou i papoušci. Tak to řeším větvemi jehličnanů, které vždy vyměním za čerstvé.

Krmení:

Já používám směs divokých semen, kterou promíchám se směsí pro kanáry a přidám proso.
Velmi oblíbené je jablíčko, kukuřice v mléčné zralosti a zralé bezinky. V období hnízdění podávám vaječnou míchanici zn. Deli Nature do které strouhám mrkev a červenou řepu.
Před prvním přepeřením musíme podávat krmivo s obsahem beta karotenu a chlorofylu. Jinak se červená barva opeření nemůže vyvinout.

Hnízdění:

Poprvé necháváme hýly hnízdit ve věku jednoho roku. K hnízdění jim dávám kanáří košíček, který si samička ještě vystele senem a kokosovým vláknem.
hyl3Snůška čítá 4-5 bílých vajec s mírně tmavými skvrnami. Na vejcích sedí pouze samička. Inkubace trvá 12 – 14 dní. Z počátku krmí pouze samička, ale samec se pak přidá a pomáhá. Mláďata jsou soběstačná ve věku 4-5 týdnů. První přepeření je kolem čtvrtého měsíce.

Kroužek:

Kroužkuji mezi 7 – 10 dnem kroužkem o velikosti 3,2mm.