Cyanoramphus novaezealandiae

kakariki

Výskyt:

Nový zéland

Rozlišení pohlaví:

Samec je mohutnější, má větší červenou skvrnu na čele a hranatější hlavu. Velikost kakarikiho je 28cm včetně ocasu.

Způsob chovu:

Kakariki chovám v párech. Přestože snesou nízké teploty, na zimu je mám doma. Rádi jsou na dně voliéry a hrabou. Jsou ve společných voliérách, ale vždy je tam jen jeden pár kakariků. Jsou ve společnosti těchto druhů: papoušek nádherný, papoušek kouřový horský, andulky, neofémy (bourek růžový a modrohlavé). A to i v době hnízdění .

Chovatelské zařízení:

Venkovní voliéry mají rozměry 3×1,6×2 (dxšxv) venkovní část a vnitřní 2×1,6x2m.Na zimu mám kakariki doma po jednom páru v domácí voliéře.Rozměry domácí voliéry 90x120x90 (šxhxv). Voliéra má výsuvné dno, pro snadné čištění. Jako podestýlku používám dřevěné peletky, bukové štěpky a foukanou kukuřici. V každé kleci je koupelna, protože kakariki se rádi koupou. Do vody přidávám přípravek Bio-bad od firmy Orlux. K vybavení voliéry patří miska s gritem a sépiová kost. Bidýlka jsou z větví. Přidávám také větvičky k okusu.

Potrava:

Slunečnice (bílá a žíhaná), kardi, lesknice, loupaný oves, proso, semenec, a směsy pro vaření a klíčení Deli nature. Podávám také na přilepšenou směs zrnin pro malé papoušky a střední papoušky od fimy Deli Nature. Hodně krmím ovoce, zeleninu a zelené krmení. Mají moc rádi, když jim na zahradě vydloubnu celý drn. Úplně ho rozcupujou a jsou spokojený.

Hnízdění:

Používám budku 25x25x30cm (šxhxv). Je zavěšená z boku voliéry na vnější straně. Usnadňuje mi to kontrolu snůšky a mláďat. Pod vletovým prostorem a průměru 7cm, je přidělaná plošinka. Mláďata, která opouští hnízdo nespadnou na zem, ale na plošinu. Do budky nasypu hobliny a trošku rašeliny.

kakariki
Samička snese 6-11 vajec.

Po 19dnech se líhnou první holátka. Po 6 týdnech začnou mláďata opouštět budku, ale při vyplašení a na noc se do ní vrací. Rodiče je dokrmují ještě dva týdny. Pak začne samec honit mladé a je lepší je oddělit.

Při minulé snůšce nejmladší ptáče sedělo se samičkou na nových vejcích. Moc se mu od mámy nechtělo.

Mladé kroužkuji 7 den od vylíhnutí kroužkem 4,5mm. Už se mi ale stalo, že to 7den bylo jen tak tak.

Mladí dospívají ve věku 6 měsíců. Ale do chovu je zařadíme až v roce. Je to lepší.