Kanár GLOSTER FANCY

kanar
sameček consort

Gloster patří mezi postavové kanáry. Rozlišujeme chocholaté – Gloster fancy corona a hladké – Gloster fancy consort. Chocholatí jedinci jsou nositeli letálního faktoru. Nesmíme proto párovat samce i samičku s chocholkou. Dojde k úmrtí jedince ještě před vylíhnutím. Proto dáváme do páru vždy jednoho s chocholkou – corona a jednoho hladkého – consort.

Vybarvení je různé, pouze je nepřípustný červený faktor.

 

 

 

 

 

 

kanar
sameček s coronou

Rozlišení pohlaví:

Velikost samce i samičky je okolo 12cm. Hlavním rozlišovacím znakem je zpěv samečka. Při zpěvu mu kmitají peříčka na hrdle. Samička se samozřejmě také hlasově projevuje, ale je to jen takové příjemné pípání. Hlavně když volá samečka. Dalším rozpoznávacím znakem je kloaka. Po vylíhnutí je u samice kloaka téměř nehmatelná. Samec má výstupek, který rozpoznatelným hmatem i pohledem. Postupně se tento rozdíl vytrácí a dá se opět rozpoznat v úplné dospělosti.

 

 

Způsob chovu:

Máme několik možností jak kanáry chovat. Já mám nejradši chov v páru. V březnu rozdělím samice do chovných klecí a přidám k nim samce. Sameček se o samičku stará, když sedí na snůšce a mladých. Samička žebrá o krmení. Začne v hnízdě třepotat křídly a čeká až ji samec nakrmí. Potom sama nakrmí mladé.

Někdy se ale stane, že se oba v kleci perou. Tak zkusím samce odebrat a dám ho jinam, ale aby na sebe viděli. Tak za 14-21dní ho zkusím vrátit. Pokud problémy přetrvávají, vyměním partnery.

Dalším možným způsobem chovu je odděleně. Samička je sama v kleci. Až uvidíme, že se snaží stavět hnízdo, tak k ní pustíme samce. Po páření ho zase odebereme. Samička je potom na péči o mladé sama.

Chovatelské zařízení:

volieraPoužívám bednové klece 120x40x40 (dxšxv), a na zkoušku teď s novým rozměrem 60x40x50.Obrazek

Všechny klece jsou vybaveny koupelnou, napáječkou, dvěma krmítky (na krmení a na písek), sépiovou kostí, bloky s minerály. Na bidla používám větve bezinky. Součástí klece je šuplík na dně. Jako podestýlku používám foukanou kukuřici.

Krmení:

Používám směs zrnin Deli nature pro kanáry a senegalské proso. Moc rádi mají zelené krmení, (např.: pampelišku, ptačinec) , ovoce a zeleninu – nejraději mají jablíčka. V létě krmím kukuřicí v mléčné zralosti.

V době hnízdění dávám kanárům vaječnou míchanici. Nastrouhaná mrkev, jablíčko, vitamíny a hotovou vaječnou směs s přídavkem hmyzu.

Hnízdění:

Kanáři hnízdí v košíčkách a hnízdo si samice staví sama. Musíme jí poskytnout dostatek stavebního materiálu. Seno, sisál, kokosová vlákna atd. Provázky a kokosová vlákna stříhám na délku 5cm. Důležitá jsou dobrá bidla. Samička se na nich musí udržet. Dobré je dodržet pravidlo 15cm. (bidlo je umístěné minimálně 15cm od stropu a boční stěny)

5-7 po páření samička snese první vejce. Je lepší vejce odebírat a nahrazovat podkladkem, nebo korálkem. Odebraná vejce uložíme do zrní, tupým koncem nahoru. Vejce do hnízda vrátíme před snesením 4. vejce.Jakmile samice zasedne vynecháme vaječnou směs a máčené zrní. Tímto začneme krmit až 1den před líhnutím a krmíme až do odstavení mladých

Holátka se líhnou přibližně za 14dní. Vzhledem k tomu, že praktikuji párový chov, má samička ulehčenou práci. Samec ji na hnízdě nakrmí a ta potom nakrmí mladé.

Kroužkujeme 7dní po vylíhnutí. Kolem sedmého dne už také samec občas nakrmí mladé. Dobře prospívající mláďata by 14den měla být téměř celá opeřená. Kolem 15dne můžeme samičce dát nové hnízdo a hlavně dostatek stavebního materiálu, jinak nám oškube mladé. 21dní po vylíhnutí mladí vyskakují z hnízda. Odstavuji je ve stáří cca 30dnů.

Nechávám kanáry hnízdit 2x ročně. Další hnízdění oslabuje samičku.

Odchov:

Mladé dám do proletovaček 130x50x50cm. Mladé krmíme vaječnou míchanicí: nastrouhané jablíčko, mrkev. K tomu přidám průmyslovou vaječnou směs. Dále zkrmujeme máčenou směs pro kanáry. Já krmím směs od firmy Deli nature, kde vysoký podíl letní řepky. Krmení nesmí zkysnout,kanárci mohou z toho dostat průjem a později uhynout. Předkládáme zelené krmení: pampelišku, jitrocel, sekané kopřivy, ptačinec. V proletovačce nesmí chybět sépiová kost a písek. Je dobré oddělit samce od samiček.