(Nymphicus hollandicus)
Výskyt:
Vnitrozemní oblasti Austrálie
Popis a rozlišení pohlaví:
32 – 33 cm (včetně ocasu).
Samec (přírodní zbarvení) je šedý, se žlutou hlavou a červenou ušní skvrnou. Letky jsou bílé, spodní strana ocasu černá. Samička (přírodní zbarvení) má hlavu šedožlutou, přičemž ušní skvrna je matnější než u samce. Letky jsou šedobílé, spodní strana ocasu šedobíle příčně pruhovaná. Samici také poznáme podle mramorování na spodní straně žlutých ocasních per. Mladí ptáci vypadají jako samice. Samec i samice mají na hlavě chocholku.
Způsob chovu:
Korely mám ve venkovní voliéře o rozměrech: 3 x 2 x 1 (d x v x š), se záletem: 1,5 x 2 x 1. V zimě nepřitápím, dvě strany záletů mají šířku téměř 60 cm, takže tak rychle nepromrzají. Ve voliéře mám jeden pár korel a u nich jeden pár andulek. Hnízdní budky mají na protilehlých stranách záletu, a nezaznamenala jsem rozepře ani při odchovu mladých.
Krmení:
Směs si míchám sama v tomto složení: proso (žluté, zelené a červené), slunečnice (především bílá a žíhaná), kardi, loupaný oves, pohanka, ostropestřec, semenec, lesknice, senegalské proso. Tuto směs zrnin také nakličuji, a k tomu také klíčící směs od Deli nature a kukuřici. Dopoledne namočím, po cca 8 hodinách máčení propláchnu a dám do klíčícího sila. Ráno a večer opět propláchnu, a ráno po dalším propláchnutí zkrmuji.
Kukuřici mají moc rádi i čerstvou v mléčné zralosti. Na zimu kukuřici zamrazím.
V době hnízdění dělám vaječnou míchanici. Podávám hotovou směs All pet mix meal. Nastrouhám do ní mrkev, kopřivy a uvařené vejce. Do míchanice přidávám Roboran s pupalkovým olejem a Humac.
Důležité je zelené krmení a to i mimo dobu hnízdění. Např.: ptačinec žabinec, pampeliška, jitrocel, šťovík, semena rostlin v mléčné zralosti. Na okus dávám větve ovocných a jehličnatých stromů, dále větve vrby.
Nesmíme zapomenout na ovoce a zeleninu. Přes léto je to vše ze zahrady, v zimě hlavně jablíčka a mrkev a mražené zásoby. Rádi baští piškoty. Tak toho využívám , když jim chci podávat např.Paputo.
Celý rok přidávám do vody Optimin a Acidomid. Nově jsem začala v chovu podávat probiotika EMa Fauna Exotik.
Dále nechybí ve voliéře sépiová kost a miska s gritem.
Rádi se koupou nebo sprchují.
Hnízdění:
Budku používám o rozměrech: 25 x 25 x 30 cm. Vlet má průměr 7 cm. Samice běžně obden snáší 4 – 8 bílých vajec. Mé korelky mívají většinou 5 – 7 bílých vajec. Na vejcích se samička se samcem střídají. Dost často jsou v budce oba naráz. Vejce zahřívají cca 22 dní (záleží na okolní teplotě). Kroužkuji přibližně 7. den kroužkem o vnitřním průměru 5,5 mm. Od prvního kroužkování musí čistit hnízdní budku každý druhý den. Korely totiž trus nevynáší (jako mi to dělají např. neofémy), a tak je nutné udržovat mláďata v čistotě a suchu.