(Lamprotornis superbus)
Výskyt:
Tazmánie, Keňa, Uganda, Etiopie
Popis a rozlišení pohlaví:
Velikost: cca 19 cm.
Hlava je bronzovo-černá, peří mezi očima a zobákem je černé. Krk, hruď, záda, „kápě“, svrchní krovky ocasní a ocas jsou leskle zelenomodré, s modrým odstínem, který je nejvíc nápadný v oblasti šíje. Mezi hrudí a břichem mají bílý pruh (ten chybí mláďatům) Okraj kloaky, spodní krovky ocasní a spodní krovky křídelní jsou bílé. Křídla jsou leskle kovově zelená, s temně sametově-černými skvrnkami na středních a velkých krovkách. Duhovka je krémově bílá, zobák a nohy černé. Obě pohlaví jsou zbarvena stejně. U mladých ptáků je budoucí zbarvení jasně rozpoznatelné, ale peří je bez lesku, s výjimkou křídel a ocasu. Duhovka je tmavě hnědá, zobák je zpočátku světlý (mládě vypadá jako klaun) – zobák postupně tmavne. Nohy jsou hnědé.
Pohlaví se určuje testy DNA.
Způsob chovu:
Od dubna do října jsou ve venkovní voliéře o rozměrech 3 x 1,5 x 2 metry (d x š x v).
Přes zimu jsou v zimovišti ve voliéře o rozměrech 2 x 0,7 x 2 metry. Teplota v zimovišti je kolem 20°C.
Krmení:
Základem je ovoce, granule pro loskutáky, směs pro hmyzožravce a hmyz.
Z ovoce mají nejraději hrušky, jablka a hroznové víno.
Granulí jsem zkoušela více druhů, ale nejlépe přijímají Beo Komplet a Nutri Bird T16.
Dále krmím směsi pro hmyzáky od Orluxu a Cédé.
Z hmyzu krmím moučnými červy, zoofobasy, myší holata, zavíječe voskové a cvrčky.
V době odchovu mláďat podávám vaječnou míchanici, kterou si dělám sama. Je složená z vařených vajec, vařených kuřecích prsíček, tvarohu a strouhanky.
Hnízdění:
Budka má vnitřní rozměry: 16,5 x 14 cm základna, výška je 25 cm. Vletový otvor má průměr 6,5 cm.
Do voliéry umístím seno z několika druhů trav. Samice senem vystele budku. Chovatelé doporučují dávat na stavbu hnízda bílé peří. Přestože bydlím na vesnici, bílé peří jsem u sousedů nesehnala. Tak jsem vyčesala světlou srst naší fenky moskeváka. Srst jsem dala na 10 minut do mikrovlnky. Po chvíli nebylo ve voliéře po chlupech ani památky. Samice je všechny nastlala do hnízda.
Během tří dnů po vystlání hnízda snese samička první vejce. Je nutné přesně odhadnout množství předkládaného hmyzu. Když ho dáváte moc, samice bude vyhazovat vejce, protože bude stále „nabuzená“. Vejce snáší každý druhý den. Barva vajíček je modrá. Na vejcích sedí samička (naše samička má tmavší oko než její partner, tak je poznáme).
Inkubační doba je 12 dní. Vylíhnutá mláďata mají na sobě tmavé chmýří. Mláďta krmí samice.
Opět musíme přesně odhadnout, kolik dáme hmyzu. Když ho dáme moc, samice půjde znovu do toku. Když ho bude málo, bude samice krmit jen nejsilnější mládě. Spotřeba vaječné míchanice je velká. Červy dáváme jen svlečené a cvrčky krmíme bez hlaviček a nohou. Cvrčky mám v mrazáku, tak po vyndání jdou nohy lehce oddělit. Při krmení musí mít krmení pokojovou teplotu.
Mláďata rostou rychle. Na obrázku jsou čtyřdenní. Z budky vylétají cca 21. den od vylíhnutí.
Manžel vypozoroval takovou zvláštnost – když se začala mláďata při krmení ozývat, tak samec začal pronikavě křičet. Vypadalo to, že chce překrýt křik mláďat.