Neophema splendida (traváček modrohlavý)

neofema

Výskyt:

suché oblasti Austrálie

Rozlišení pohlaví:

Po přepeření velmi jednoduché. Samec má na žlutém bříšku červenou náprsenku, tu samička nemá. Velikost samce i samičky 19cm včetně ocasu. Váha 40g. Mladí ptáci jsou podobni matce.

V mém chovu jsou momentálně neofémy přírodní a mutace Aqua.

Způsob chovu:

Neofémy chováme v párech. Jsou to mírumilovní ptáci. Můžeme je chovat ve společné voliéře např. s astrildy nebo kanáry. Neosvědčila se mi společná voliéra s kakariki. Neofémy u nich byly dost vystresované. Také nechováme v jedné voliéře více párů neofém.

Při dobrých podmínkách se dožívají 12let.

Jejich hlasový projev je příjemný.

Chovatelské zařízení:

Tito ptáci nejsou nároční. Rádi se pohybují na zemi. Na zimu je mám doma v zimovišti. Venkovní voliéra může být dřevěná, a jsou větší než zimoviště. Venkovní voliéry mají rozměr 2 x 2,5 x 1 m (v x h x š).

Neofémy se rádi koupou, proto mají v kleci koupelnu.

Na bidýlka používám větve z černého bezu.

V každé kleci je miska s minerálním pískem minerální blok a sépiová kost. Dáváme také mladé větvičky k okusu.

Na dno sypu hobliny, nebo mulčovací kůru.

 

Potrava:

Proso, loupaný oves, kardi, lesknice, len. V době hnízdění přidáváme niger, semenec. Zkoušela jsem pohanku, tu ale nechtějí. Kupuji také hotovou směs od Deli Nature 70 – Neophema premium, kterou kupuji na burze na Kladně. V chovném období je samozřejmostí vaječná míchanice ( nastrouhaná mrkev, natvrdo uvařené vejce, piškoty, sypkou vaječnou směs, vitamíny, nasekanou pampelišku apod.) Do míchanice přidávám od letošního jara také přípravky Humac a Papendo. Humac každý den, Papendo 1 – 2x týdně. Ze začátku to nechtěly, protože krmení jinak „vonělo“. Teď už to ale baští.

Mají rádi obilí a kukuřici v mléčné zralosti.

Od jara do podzimu dávám denně zelené krmení. Nejvíce ptačinec a pampelišku (listy i květ). Na zahradě pěstuji afrikány, a květy dávám do voliér na zpestření jídelníčku.

Hnízdění:

Používám budku 20x20x35cm s vletovým prostorem 7cm. Chovní jedinci by měli být staří alespoň jeden rok. Neofémy si hnízdo nestaví. Do budky jim sypu hobliny.

Samička snáší obden celkem 4 – 6 vajec. Ty zahřívá cca 20 dní. Záleží na okolní teplotě. Hnízdo samička opouští minimálně. Pouze na napití a vyprázdnění. Pokud kontroluji hnízdo, tak samička neuletí, jen se přikrčí a začne brblat.

Mladé kroužkujeme později než jiné papoušky. Já kroužkuji cca 7. den po vylíhnutí kroužkem 4mm.

Čím jsou mláďata starší, tím víc se na krmení podílí samec.

Mladí opouští hnízdo přibližně měsíc od vylíhnutí. Po vylétnutí jsou dost plaší a naráží do stěn. proto je vhodné obložit klec chvojím pro zmírnění nárazů.

Po osamostatnění mladé odchytíme, protože je samec začne honit.

Samička začíná opět snášet po výletu mladých. Neofémy necháváme hnízdit 2x ročně.