(Polytelis anthopeplus)

papousek1

Výskyt:

Jihozápad Austrálie

Rozlišení pohlaví:

Samec je žlutý či olivově žlutý. Ocas má černý. Zobák červený. Červené skvrny na křídlech jsou výraznější než u samičky. Samička je spíše zelená, ocas má modrozelený, krajní ocasní pera jsou lemovány růžově. Mláďata jsou podobná matce. Samci se začínají vybarvovat po prvním roce. (na snímku v popředí samec ve věku jednoho a půl roku).

Způsob chovu:

Přestože hodně chovatelů má horáky ve společných voliérách, já s tím nemám dobrou zkušenost. Mám u nich pouze jeden pár andulek a dost. Býval tam i pár kakariků, ale nedopadlo to dobře.

Chovatelské zařízení:

Horáky chovám celoročně venku. Mají vnitřní voliéru 2×1,3×2 (d x š x v) a výlet 3×1,3×2 metry.

Venkovní voliéra je vysypaná kačírkem a pískem. Bidla jsou převážně z větví řerného bezu.

Krmení:

Podávám slunečnici (především bílou a žíhanou), kardi, loupaný oves, pohanku, ostropestřec, semenec, lesknici, senegalské proso, proso (žluté, zelené a červené). Dále máčím a poté vařím směs od Deli nature a kukuřici. Kukuřici mají moc rádi i čerstvou v mléčné zralosti. Hodně krmím naklíčené proso a slunečnici.

V době hnízdění dělám vaječnou míchanici. Důležité je zelené krmení a to i mimo dobu hnízdění. Např.: ptačinec žabinec, pampeliška, jitrocel, šťovík, semena rostlin v mléčné zralosti. Na okus dávám větve ovocných a jehličnatých stromů, dále větve vrby.

Nesmíme zapomenout na ovoce a zeleninu. Přes léto je to vše ze zahrady, v zimě hlavně jablíčka a mrkev. Přidávám pomerenče a banány, ale tak jednou týdně. Pomeranče spíše rozcupují, než zbaští. 🙂

Celý rok přidávám do krmiva Roboran pro exoty a do vody Optimin a Acidomid. Ten dávám denně!!!

Dále nechybí ve voliéře sépiová kost a miska s gritem.

Hnízdění:

Budku používám o rozměrech: 39x39x80cm. Vlet má průměr 9cm.

Samička snáší 3-6valec. Moje samice měla letos 7vajec a vylíhlo se všech 7 mladých. Bohužel to poslední bylo do druhého dne ušlapáno. Inkubační doba je 20 – 23dní. Kontrola mojí samice je dost náročná, protože vejce brání a hrozí poškození vajec. Ve věku 10ti dnů kroužkuji kroužkem s vnitřním průměrem 6,5mm. To už samička chodí často ven, tak není problém. Mláďata rostou velmi rychle a tak za 5 týdnů opouští budku. Rodiče je krmí ještě tak 4 týdny.

papousek2
Horáci věku 12 – 20dní (toto není jejich budka, sem je přendavám při čištění té jejich)

Závěrem:

Horáci jsou opravdu krásní ptáci, kteří nepatří do klece. Nejsou hluční, jen občas zaštěkají. Rádi se sprchují a to tak, že jsou promočení až na kůži a nemohou létat. Jsou to vzorní rodiče.