(Platycercus elegans)

Výskyt:

Jižní a východní Austrálie.

Popis a rozlišení pohlaví:

slider1Velikost: až 36 cm (včetně ocasu). Základní barva je červená, na tvařích mají modrou skvrnu. Prsa a břicho jsou červené, křídla mají červená s černými vlnami, okraje křídel jsou modrá. Nohy jsou šedé, ocas modrý , zobák šedobílý a duhovka očí je hnědá. Mláďata mají částečně místo červené barvy barvu zelenou, která se postupně během dvou let při přepeřování mění na červenou.

Samec je mohutnější než samička a má trošku hranatější tvar hlavy.

Způsob chovu:

Rosely mám ve venkovní voliéře o rozměrech: 3 x 2 x 1 (d x v x š), se záletem: 1,5 x 2 x 1. V zimě nepřitápím, ale pro případ tuhých mrazů mám připravené elektrické topení.

Krmení:

Směs si míchám sama v tomto složení: slunečnice (především bílá a žíhaná), kardi, loupaný oves, pohanka, ostropestřec, semenec, lesknice, senegalské proso, proso (žluté, zelené a červené). Dále podávám klíčící směs od Deli nature a kukuřici. Večer namočím, ráno propláchnu a polovinu uvařím. Druhou polovinu dám do klíčícího sila. Večer opět propláchnu a ráno po dalším propláchnutí zkrmuji – již bez vaření. Kukuřici mají moc rádi i čerstvou v mléčné zralosti. Na zimu kukuřici zamrazuji. Přes léto si na zahradě vypěstuji několik druhů fazolí. V mléčné zralosti zamrazuji celé lusky. Tak dva – tři druhy nechávám plně dozrát a v zimě a na jaře je podávám vařené.

V době hnízdění dělám vaječnou míchanici. Podávám hotovou směs All pet mix meal. Nastrouhám do ní mrkev, kopřivy a na přilepšenou uvařené vejce. Vejce dávám, pokud nejsou vedra. Důležité je zelené krmení a to i mimo dobu hnízdění. Např.: ptačinec žabinec, pampeliška, jitrocel, šťovík, semena rostlin v mléčné zralosti. Na okus dávám větve ovocných a jehličnatých stromů, dále větve vrby.

Nesmíme zapomenout na ovoce a zeleninu. Přes léto je to vše ze zahrady, v zimě hlavně jablíčka a mrkev a mražené zásoby. Přidávám pomerenče a banány, ale tak jednou týdně. Pomeranče spíše rozcupují, než zbaští. 🙂

Celý rok přidávám do krmiva Roboran pro exoty a do vody Optimin a Acidomid. Ten dávám denně!!!

Dále nechybí ve voliéře sépiová kost a miska s gritem.

Velmi rádi se koupou nebo sprchují. Když je v létě mlžíme hadící, zráchají se tak, že nemohou létat.

Hnízdění:

Budku používám o rozměrech: 39x39x80cm. Vlet má průměr 9cm. Samice běžně snáší 4 – 6 bílých vajec. Naše měla jednou 10 vajec a všechny oplozená. Na vejcích sedí jen samička cca 22 dní. Oči se mláďatům otevírají 11 – 12 den. Dva týdny od vylíhnutí se mláďata z budky již hlasitě ozývají. Já vždy říkám, že se nastartovaly motorové pily 🙂 Mladí vylétávají 30 – 34 dnů od vylíhnutí. Samec je pak krmí ještě cca 4 týdny.

Kroužkování:

Kroužkuji kolem 9. dne kroužkem s vnitřním průměrem 6 mm.