(Platycercus eximius)

Výskyt:

jihovýchodní Austrálie a také na Tasmánii

Popis a rozlišení pohlaví:

cca 30 cm (včetně ocasu).

Rosely mají  jasně červenou hlavu, světlý zobák, bílé líce a skvrnu pod zobákem. Prsa jsou červená, a bříško žluté. Na zádech mají tmavá pera se žlutým lemováním. Křídla a ocasní pera jsou modravá a část ocasu je tmavě zelená. Samec a samice jsou zbarveni stejně. Samec má ale barvy výraznější – sytější. Také je znatelný rozdíl ve velikosti zobáku a hlavy. Samice má zobák drobnější a hlavu menší. Toto je popis přírodní formy. Rosely pestré, ale mají mnoho mutací. Mezi mé oblíbené patří rubino a červená.

 Způsob chovu:

Rosely mám ve venkovní voliéře o rozměrech: 3 x 2 x 1 (d x v x š), se záletem: 1,5 x 2 x 1. V zimě nepřitápím, dvě strany záletů mají šířku téměř 60 cm, takže tak rychle nepromrzají. Celou zimu mají otevřený výlet, který na noc zavírám. Pokud jsou teploty hluboko pod nulou i během dne, otevřu výlet třeba až v poledne na cca 1 hodinu.

Ve voliéře mám jeden pár rosel a u nich jeden pár andulek. Rosely jsou dost agresivní ke svému druhu, takže není vhodné mít v jedné voliéře více páru rosel. Já mám u nich andulky. Hnízdní budky mají na protilehlých stranách záletu, a nezaznamenala jsem rozepře ani při odchovu mladých.

Krmení:

Směs si míchám sama v tomto složení: proso (žluté, zelené a červené), slunečnice (především bílá a žíhaná), kardi, loupaný oves, pohanka, ostropestřec, semenec, lesknice, senegalské proso. Tuto směs zrnin také nakličuji, a k tomu také klíčící směs od Deli nature. Dopoledne namočím, po cca 8 hodinách máčení propláchnu a dám do klíčícího sila. Ráno a večer opět propláchnu, a ráno po dalším propláchnutí zkrmuji.

Kukuřici mají moc rádi čerstvou v mléčné zralosti. Na zimu kukuřici zamrazím.

V době hnízdění dělám vaječnou míchanici. Podávám hotovou směs All pet mix meal. V robotu namixuji směs zeleniny a ovoce, a přidám uvařené vejce. Zeleninu a ovoce podávám stylem „co zahrada dá“. Základem je mrkev, jablíčko, celer. A pak co je právě sezónní. Např. červená řepa a petržel.Nesmíme zapomenout na bylinky: kopřivy, ptačinec, pampeliška, řebříček, šrůcha apod. Do míchanice přidávám Roboran s pupalkovým olejem a Humac.

Mimo hnízdní období podávám míchanici 2x týdně.

Důležité je zelené krmení a to i mimo dobu hnízdění. Např.: ptačinec žabinec, pampeliška, jitrocel, šťovík, semena rostlin v mléčné zralosti. Na okus dávám větve ovocných a jehličnatých stromů, dále větve vrby.

Ovoce a zeleninu podávám celou sezónu. Přes léto je to vše ze zahrady, v zimě hlavně jablíčka a mrkev a mražené zásoby. Rádi baští piškoty. Tak toho využívám , když jim chci podávat např. Paputo.

Celý rok přidávám do vody Optimin, Knoblamin a Acidomid. Nově jsem začala v chovu podávat probiotika EMa Fauna Exotik.

Dále nechybí ve voliéře sépiová kost a miska s gritem.

Rádi se koupou nebo sprchují.

Hnízdění:

 

Budku používám o rozměrech: 30 x 30 x 50 cm. Vlet má průměr 9 cm.

Samice snáší jedno vejce denně, popř. obden. Vajec může být 6-9. Letos měla jedna z mých samic 12 vajec (oplozených 6, všech 6 mladých bylo odchováno). Ne všechna vejce bývají ale oplozená.  Inkubační doba je 19-21 dní. Během této doby bude samice v budce skoro celý den a bude zahřívat snůšku. Mimo budku je samice pouze, když se půjde napít, najíst, a vyprázdnit. Někteří samci samičku krmí v boudě, takže samice budku opouští jen aby se vyprázdnila. Mláďata se budou líhnout v intervalech, ve kterých byly vejce snášeny. Mláďata kroužkujeme po 7 dnech. Pro rosely používám kroužek o rozměru 5,5 mm. Budku kontroluji každý den.

Mláďata bývají opeřená ve věku 4 – 5 týdnů, a začínají vylézat z budky. Rodiče je krmí ještě cca 5 týdnů. Samostatná jsou cca 6 týdnu po opuštění budky. Je možné, že po odstavu mladých může rodičovský pár znovu zahnízdit. Není to ale pravidlem.