(Taeniopygia guttata)

zebricka
1 ,0 přírodní

Výskyt:

Celá Austrálie.

Rozlišení pohlaví:

Samec: přírodní – šedé tělo, bílé bříško, na lících mají samci oranžové skvrny oddělené od zobáčku slabým černým proužkem. Pod křídly mají oranžové skvrny s bílými tečkami. Pod zobákem je černé vlnkování. Ocasní pera jsou černá s příčným bílým pruhováním.

Samička: přírodní – celá šedá s bílým bříškem. Pod očima slabé černé proužky. Ocas je vybarven jako u samce.

Mutace – Samec je výrazněji vybarven.

zebricka
0,1 mutace

Chovatelské zařízení a způsob chovu:

Používám bednové voliérky. Poskytují zebřičkám pocit bezpečí. Hlavně, když mladí opouští hnízda.

Je lepší mít ve voliéře více párů zebřiček. Zkoušela jsem i párový chov, ale mladých jsem se nedočkala. Zkusila jsem dát dva páry do jedné voliéry a do týdne začaly obě samičky snášet. Jeden pár zahnízdil v rozříznutém kokosu a druhý v budce, která má otevřenou přední stranu.

K šarvátkám nedochází a oba páry úspěšně odchovávají.

 

 

Voliérky mají rozměry 130x100x40 (d x v x š). Jsou vybaveny na dně šuplíky pro snadné čištění. Jsou vybaveny zářivkou Arcadia bird lamp 8W.Ta je speciálně pro ptactvo. Využívám je převážně v zimě k prodloužení dne.

voliera

Bidla jsou z větviček černého bezu. K vybavení dále patří napáječka, krmítko, sépiová kost a miska s gritem a koupelnička.

Na dno dávám říční písek (ten dávám na 30minut do rozpálené trouby), nebo foukanou kukuřici.

Krmení:

Podávám proso ( bílé, zelené, červené, senegalské), lesknici, čumízu, niger

Z ovoce mají nejraději strouhanou mrkev, která je také hlavní součástí vaječné míchanice. Jinak můžeme krmit např. jablíčkem, hruškou, okurkou.

Vaječná míchanice: nastrouhaná mrkev, vaječná směs s podílem hmyzu, sušené nebo čerstvé sekané kopřivy, drcené skořápky, vitamíny. Pokaždé přidám něco jiného: tvrdý tvaroh, piškoty, červená řepa, drcení ráčci, atd. 1x – 2x týdně vejce uvařené natvrdo.

Hnízdění:

Do chovu jsou vhodní jedinci starší 10ti měsíců!!!!

Zebřičky v mém chovu mají rozdílné nároky na budky. Jeden pár mi hnízdí pouze v kokosovém ořechu. Do budky nevleze. Jinak používám budky s otevřenou přední stranou o rozměrech 15x15x15. Pokud chcete budku s vletovým otvorem, tak by měl mít průměr 4cm.

Jako hnízdní materiál dávám seno, sisál, kokosové vlákno ( nastříhané na 5cm). Zebřičky berou na stavbu hnízda všechno. Dokonce i vyzobané klasy senegalu.

Po spáření snese samička každý den jedno bílé vejce. Snůška čítá 4-6 vajíček. Po snesení 3.-4. vejce samička zasedne. Na vejcích sedí oba rodiče střídavě. Neustále upravují hnízdo.

Mladí se líhnou za 11-13 dní. Mladé kroužkuji sedmý den po vylíhnutí kroužkem s vnitřním průměrem 2,8mm. Kolem 20. dne mladí poprvé vylétnou z hnízda. Jsou podobní matce, jen zobáček mají tmavě šedočerný. Rodiče je přikrmují ještě 2-4 týdny. Můžeme je ponechat delší dobu u rodičů.

Plně přepeření jsou mezi 12-16 týdnem. Pohlavně dospívají kolem 14týdne.

Závěrem:

Zebřičky jsou velmi milé a jsou stále v pohybu. Jsou to společenští tvorečkové. Pouze společný chov s chůvičkami se mi neosvědčil. ( chůvičky dostaly výpověď). Velmi rády se koupou. Jsou vhodné i pro začínající chovatale.